I Will Remove My Uterus When I Get To 32 – Says Socialite Wema Sepetu

282

Tanzanian socialite Wema Sepetu has  revealed that she intends to remove her uterus at the age of 32 if she wouldn’t have managed to get a child by then.

Wema told Global Publishers that she had sort medical help for her problem and was ready to get pregnant again, she however made it clear that she would remove her womb if she fails to give birth .

DID YOU MISS THIS?

“Ndiyo na tena safari hii nisipobahatika kupata mtoto hadi ninafikisha umri wa miaka 32 nitafunga kizazi,” Wema Sepetu said.

 

The former beauty queen also opened up about her love for homosexual men, Wema said that several people including her mom had warned her against staying with gay people at her house but didn’t heed to their advice.

“Mimi sijui ni kitu gani lakini ninawapenda sana hao watu (mashoga) na ninafurahi sana kuwa nao maana hata mama alikuwa hapendi kabisa kuona wapo kwangu lakini sasa amewazoea na ninaona nao ni binadamu kama mimi,” Wema explained her love for gay people

Last year, Wema Sepetu lost her unborn twins in a miscarriage. The Tanzanian socialite, who is also a businesswoman took to Instagram to announce the heartbreaking news.

Wema was then dating Big Brother Africa 2014 winner Idris Sultan

“It is true,” Wema said, “And it has caused me a lot of anguish, but I am at a point in my life where I thank God for everything.

she added that the twins were already 13 weeks